Vánoce, Slunovrat, nebo co to vlastně slavíme?

01.12.2019


Dnes je 1. adventní neděle a kolem mě se čím dál víc hovory točí kolem blížících se Vánoc. Zároveň se blíží i zimní Slunovrat, tak se často řeší, jak tyto oslavy pojmout, případně jestli je nějak pojmout...
Proto mě napadlo sdílet, jak to mám já s rodinou.

Minulý rok jsme s mužem a se synkem poprvé oslavili Kračun. 21. 12. - místo Vánoc, v podstatě.  Kračun je oslavou zimního Slunovratu, tudíž je spjatý s přírodou a přírodními cykly (což je nám velmi blízké). Jedná se o staroslovanský svátek, který se v různých formách napříč kulturami slavil dávno před příchodem křesťanství. Až následně se přidalo či upravilo pár tradic, přičetlo pár dní a vzešly z toho Vánoce, jak je známe dnes.Já osobně na Vánocích měla vždy ráda tu rodinnou soudržnost, atmosféru, ale nijak extra vřelý vztah jsem k tomuto období nechovala. Asi i kvůli stresu, nákupům, houfům lidí, co se s vánočním obdobím pojí. Později jsem se začala zamýšlet právě nad křesťanskou podstatou Vánoc a začalo mi připadat zvláštní, že se s Vánoci pojí tolik tradic, které jsou pro mé blízké velmi důležité a samozřejmé, ačkoli se nikdy nezamysleli, co to vlastně znamená, proč se to tak dělá, proč vlastně slavíme křesťanský svátek. To pro mě byla důležitá otázka, protože v mé nejbližší rodině není křesťanem snad nikdo.

Našla jsem si k sobě muže, který se, snad ještě radši než já, zamýšlí nad věcmi do hloubky a tak jsme se s příchodem našeho syna rozhodli, že chceme mít do budoucna rodinnou tradici, která nám bude bytostně bližší... Tak jsme přišli na Kračun. Germánskou obdobou Kračunu je svátek nazývaný Yule, jsou si v mnoha aspektech podobné, ale je mezi nimi i několik odlišností. Svátků i způsobů na oslavu Slunovratu je rozhodně vícero. Nás nejvíce oslovil právě Kračun; jednak skrze zvyky, které se s ním pojí a také nám bylo nejsympatičtější jít ve stopách našich nejbližších předků- Slovanů.

Určitě ale netvrdím, že se řídíme přesně staroslovanskými tradicemi, některé z nich následujeme, něco jsme si upravili po svém. :)


Jak může vypadat Kračun v novodobém pojetí?

My minulý rok celkem improvizovali, syn byl ještě maličký a nezvládli jsme si toho moc přichystat dopředu. Ale bylo to krásné i tak, tudíž s vámi nasdílím pár tipů.

Nejdříve jsme si nazdobili slunovratní polínko. Přírodními materiály. To je zrovna prvek společný pro tradice několika kultur. Obohatili jsme polínko ještě o nějaký vzkaz od nás Matce Přírodě. Či Slunci. Protože dle dávných tradic se věří, že v tuto noc z 21. prosince (kdy je nejkratší den) Slunce zemře a nad ránem se zrodí Slunce nové. Proto je noc delší a temnější než jindy. Při této příležitosti se hodí Slunci poděkovat za vše, co nám v uplynulém roce dalo. Uctít ho a oslavit ho tak, jak to cítíme. My vyrazili na procházku do lesa, kdy jsme jen tak v klidu rozjímali a vnímali přírodu. U lesa jsme chtěli zapálit slavnostně polínko, což nám ale vlhko a deštík moc nedovolili. Tento rok se snad zadaří lépe.

Oheň je dalším důležitým symbolem většiny pohanských oslav. Je to živelná energie a velká síla, díky které můžeme více procítit podstatu daného rituálu. A samozřejmě i ohni se hodí poděkovat. Můžeme do něj při této příležitosti vhodit například své vzkazy, které si má vzít s sebou. (Já to momentálně cítím tak, že při zimním Slunovratu s mužem pálíme naše strachy a při letním zase přání, které prostřednictvím ohně vyšleme do éteru, aby mohly být vyplněny.)
Energii této chvíle můžeme posílit ještě zpěvem, hudbou, tancem.


Po návratu jsme doma zapálili slunovratní svíčku, kterou jsem vyrobila. (To je vlastně moderní inovace pro městské lidi, protože slovanským zvykem bylo zapálit polínko a udržovat oheň, dokud Slunce znovu nevyjde. My oheň v přírodě nechat nemohli, tak jsme jej doma symbolicky udržovali touto svíčkou.)

Dali jsme si domácí tradiční caltu (což je slavnostní pečivo po christianizaci známé jako vánočka) a hrachvou polévku. Možností, co se hodí na Slunovrat povečeřet na internetu najdete vícero. Vesměs jde o jednoduché lokální pokrmy. My nejíme maso a kromě toho, že je luštěninová polévka vydatná, symbolizuje hojnost. Je dost možné, že letos si připravíme o něco větší hostinu :)
Na stole jsme měli ještě další symboly: ořechy jako symbol bohatství, jablka zase symbolizovala zdraví. Můžete se podívat i jak plody vypadají uvnitř a vyčíst z nich věštbu pro příští rok. (Odtud známé vánoční rozkrajování jablka.)

No a protože, jak už jsem zmínila, je pro nás Kračun takovou osobnější oslavou roku (tudíž částečně pokrývá jak Vánoce, tak Nový rok), rozhodli jsme se si jednu z dnešních zvyklostí ponechat- a to dávání dárků. Stromeček u nás doma zřejmě nenajdete ani tento rok, ale možná si symbolicky se synem nazdobíme nějakou větvičku, uvidíme :)
V tento den si navzájem darujeme dárky, které jsme jeden pro druhého s láskou vybrali. Žádné hromady, ani dary za tisíce. Prostě to, co upřímně udělá radost a najde využití. 


Slované též věřili, že v tuto noc je otevřena brána mezi světem mrtvých a světem živých. Proto nechávali otevřené dveře svých domovů, aby mrtví mohli zavítat dál. Zase- v dnešní době, pokud bydlíte ve městě, v bytě... není to úplně ideální. Ale třeba vymyslíte něco obdobného.


Co jsme minulý rok neudělali a na tento to určitě zamýšlíme je uctění předků a všeho, co nám přenechali. Ještě uvidím, jak to pojmeme, ale nebráním se je právě také pozvat mezi nás v tento večer a například symbolicky prostřít u stolu místo navíc. Pomodlit se za ně. Poděkovat.

Možností, jak oslavy Slunovratu pojmout je mnohem víc. Pokud se v tradicích dávných kultur chcete lépe zorientovat, mohl by dobře posloužit článek v odkazu (zrovna o Kračunu se tam moc detailů nedočtete, ale je pěkně přehledně zpracovaný): https://www.pohanskafederace.cz/pohanske-vanoce/

No a co se u nás doma tedy děje 24.12.?

Nic zvláštního, užíváme si ráno pohromadě, kdy manžel nemusí do práce a pak se většinou přemístíme k někomu z rodiny a slavíme Vánoce tam. Tam Anatolek vidí stromeček i vánoční výzdobu, takže o nic ochuzený není. Ale to, jak prožíváme vánoční svátky je pro mě úplně jiné, hezčí, klidnější.
Právě díky změně, že spolu s mojí nejbližší rodinou si oslavíme Slunovrat podle sebe o pár dní dříve. Tak jak nám to vyhovuje, jak potřebujeme. Užijeme si to spolu, načerpáme sílu z oslavného rituálu, spojíme se s přírodou. 

Ve chvíli, kdy si toto prožijeme, můžu s naprostým uvolněním absolvovat i vše, co ke konvenčnímu pojetí Vánoc patří. A už neřeším to, proč slavíme zrovna křesťanský svátek. Soustředím se na to, že při tomto svátku máme možnost strávit příjemné chvíle s rodinou. Být spolu, užít si tu atmosféru, vyprávět si a smát se.
A ano, i dárky si dáváme, vlastně i to dávání a dostávání mám na vánočních setkáních ráda. Je krásný pocit, když dárek udělá radost, když jde vidět, že ho někdo vybíral speciálně pro vás. Ale určitě nevnímáme Vánoce jako svátky, kde by dávání dárků bylo na prvním místě. Je to jen příjemnou součástí, kdy můžeme lidi, které máme rádi, obdarovat.


Je mnoho lidí, co slaví Slunovrat i Štědrý den, každé z jiného důvodu. Vidíte, že i my Vánoce vlastně slavíme, jen na ně nahlížíme trošku jinak.
Určitě cítíte, kam vás osobně to táhne, co je pro vás správné. Věřím, že tento článek poskytne novou inspiraci, abyste si vytvořili kombinaci dělanou vám na míru. Zároveň budu ráda, když posdílíte i inspiraci z vaší strany- Jak vnímáte Vánoce vy? Slavíte Slunovrat? Jakým způsobem? :)


Těším se na vaše sdílení a přeji krásné prožití celého prosince i s ním spojených oslav, ať už je vaše pojetí jakékoli. 

S láskou,
Tereza